Podzimní běh 2014
22.9.2014 - Jeník - Letošní ročník měl o trochu více sluníčka než ten loňský a tak podmínky pro běh byly takřka ideální. Účast byla skvělá, tak jako loni. Na start se postavilo 87 běžců ze všech koutů republiky. 56 běžců se vydalo na 10km trať, 36 na pětikilometrový závod.

10KM

Hned ze začátku dali najevo svou převahu borci z SKP Hvězda Pardubice a rychle se vzdálili zbytku pole. Stylem start cíl tak zvítězil v hlavním závodě český reprezentant v chůzi Lukáš Gdula v čase 36:07, ikdyž na loňský rekordní výkon Jiřího Miřejovského nedosáhl. Minutu po něm doběhl zkušený běžec Tomáš Veber z LK Tatran Chodov. O třetí místo se bojovalo až na cílové pásce, kde domácího Jana Plavce předběhl Jiří Musil z MK Hlinsko. Velké souboje sváděl na trati také Vítězslav Plavec, který se postupně probojoval až na páté místo, aby nakonec opět klesl na konečné osmé, tak jako loni těsně za Pavlem Novákem z KRBu Chrudim. Naštěstí alespoň udržel náskok před dotírajícím Pavlem Štysem z Retia Running Teamu. Také Michal Zoubek celkově pátý, musel tuto pozici tvrdě hájit proti Michalu Vokolkovi, na nějž nakonec zbylo místo šesté.
V kategorii mužů nad 50 zuřil také boj až do posledních metrů. Téměř celý závod vedl Václav Kraus z týmu Cyklokraus Přelouč, ale nakonec byl na posledních metrech dostižen Ottou Vlasákem z Křesetic, který následně slavil vítězství. Ještě do skvělého času pod čtyřicet pět minut se vešli zkušení borci Jan Bláha z Pardubic a Jan Czagan z SDH Děděk na 12. respektive 13. místě.
První žena, Petra Dvořáková z AC Čáslav, se objevila v cíli v čase 45:28, čímž překonala loňský traťový rekord. Hned za ní dobíhal otec vítěze Petr Gdula (třetí nad 50). Na šestnácté místo se postupně probojoval Petr Plavec, když po rozvážnějším začátku předběhl jak Tomáše Hladinu z Chotěnic, tak domácího Lukáše Kubištu. Ten ještě v posledních metrech uhájil své osmnácté místo proti veteránovi Miroslavu Ryznerovi z SK Srch. Pro druhé místo v ženské kategorii si doběhla Eliška Češíková z SK Spartak Slatiňany. O 21. a 22. místo probíhal pikantní souboj mezi dvěma Jelínky - Petrem a Jiřím, kdy se sice na začátku ujal vedení Petr Jelínek z Kostelce, ale brzy byl předstižen Jiřím Jelínkem z Ventilku a ten až do cíle udržel dostatečný náskok. Ještě další čtyři závodníci se vešli do slušného padesátiminutového času - Petr Novák z Chrudimi, Josef Číž z Lazní Bohdaneč, Marcel Hokr z KČT Kralupy nad Vltavou a Aleš Novák ze SIAGu a jen těsně utekla tato hranice Pavlu Heřmanovi z Rosic nad Labem. Pro páté místo v kategorii 50+ si doběhl Jan Ryzner z Přelouče před dalším Městečákem Michalem Barešem. Tyto dva zkušené borce marně stíhalo trio výrazně mladších závodníků Bohdan Skovroňský, Martin Adamec a Aleš Slabihoud. A to je ještě málem doběhl čerstvý šedesátník Peter Popluhár ze Slap. I ten však svou zkušenost zužitkoval k překonání mladší konkurence. Až za ním doběhli Ondřej Novák z Hrochova Týnce a Radek Machatý z Chrudimi.
Načešická Ladislava Mejstříková si ve svém prvním běžeckém závodě doběhla pro třetí místo mezi ženami. Následovaná matadory Milanem Bajerem z Café Bajer a Petrem Leszkowem z MK Hlinsko. Lenka Plavcová pak brala bramborovou medaili mezi ženami s dostatečným předstihem před Lucií Vejborovou z Prahy, avšak s výkonem byla spokojena s ohledem na předcházející skromný trénink. S velkým nasazením, jež jim přineslo čas pod hodinu, zaběhli i další závodníci - Radoslav Synek, Vlastimil Kučera, Jiří Horáček, Miroslav Svědiroh a Zdeněk Petržílek.
A také místní Věra Matějková, jež si tímto skvělým výkonem zajistila první místo v kategorii ženy nad 49. I na chvostu startovního pole bylo vidět, že závodníci mají z běhu radost a závod si užívají. S úsměvem tak doběhli Pavel Rulík, František Sedláček, Helena Hlínová, Milan Štorek a Konopáčská Aneta Bulíčková. I ti atakovali hodinovou hranici a bude zajímavé sledovat, zda se jim ji v příštím ročníku podaří překonat.
Nejmladší účastník závodu Jaromír Jelínek z KRBu Chrudim doběhl v čase 1:02:41, jakožto vítěz juniorské kategorie. Za ním ještě Pavel Pavl z Hradce Králové a další z rodiny Jelínkových Hana. Kvalitní závod uzavíraly Marcela Nováková z Načešic a Eva Baťková z Úhřetic.

5KM

I v pětikilometrovém závodě dominoval běžec SKP Pardubice. Martin Pavliš zdolal okruh přes Palác za 18:42 a stanovil tak nový rekord pro tuto trať. Až dvě minuty za ním dobíhal Tomáš Pohanka z Jídelny Pohanka Pardubice a za další minutu Petr Svoboda z AC Pardubice.
Následovalo silné pole z Heřmanova Městce - celkově čtvrtý doběhl Adam Juliš z Vinotéky na Cestě, následován Josefem Jandou z Nákle a dvěma borci z klubu Rudý Leknín - Radkem Kovačikem a Martinem Čapským. Následovali další místní závodníci - Filip Musil a Zdeno Sekerák z Kostelce. Posledně jmenovaný teprve devítiletý borec předvedl skvělý výkon, kterým si zajistil umístění v první desítce mezi dospělými závodníky. Petr Kuneš, Lukáš Musil a Zdeněk Koníř stihli finišovat v třicetiminutovém čase. S nimi také Bára Kovačiková z AC Čáslav, jež byla nejrychlejší z žen na této trati, ačkoli patřila mezi nejmladší závodníky. Půl minuty za ní pak dobíhala další žena - Ladislava Konečná ze Seče.
Silný tým Rudého Leknínu se silnou diváckou podporou dále reprezentoval na sedmnáctém místě Vít Abraham, pronásledovaný trojicí žen - Alžbětou Kubištovou z Heřmanova Městce, Marií Nedvědovou z Pardubic a Lucií Heřmanovou z Karviné. Další juniorský účastník Robin Synek z Chrudimi doběhl v krásném čase 31:32 a utekl tak dvěma Rudým Leknínům - Zbyňkovi Čermákovi a Davidu Prokopovi. Kvalitní výkony podaly i sečské běžkyně Alena Cypriánová a Hana Mrázková. Dalším závodníkem byl opět junior Štěpán Kukla z Načešic následován Zdenkem Sekerákem z Kostelce.
"Bratrovražedný" souboj se odehrál o 7. a 8. místo v ženské kategorii. Jana Černovská a Marie Černovská ze sebe vydaly vše, aby urvaly lepší pozici. Hned po startu se ujala vedení Jana, využívajíce svých silových předpokladů. To ovšem nerozhodilo Marii, která se nyní soustředí na střední distance. Nástup ustála a v technické sekci seběhu se dokonce již ujala vedení. To ovšem pouze nabudilo její sokyni k dalšímu mocnému ataku na 5. kilometru. Zde se zdálo, že souboj je již rozhodnut, ale Marie nezná slovo vzdát se. Ve stoupání ze sebe vydolovala zbytky sil a opět mocně dotírala na již dost unavenou Janu. V seběhu už přišli na řadu i lokte, jak se obě závodnice snažily udržet ideální stopu a vybojovat si pozici pro závěrečnou sekci. Vysoko nad hranicí aerobního prahu tak vbíhají rameno na rameno do cílové rovinky. Přecházejí do sprintu. Letí k cílové čáře! Diváci šílí. Kdo zvítězí? Nakonec je to remíza. Ani cílová kamera nedokázala určit vítěze a oběma je přidělen stejný čas.
Takto vyhecovanému tempu nemohla sekundovat ani Renata Synková z Městce a brala tak "pouze" 9. místo. Závodní pole uzavírala nejmladší závodnice Michaela Jelínková, kterou do cíle doprovodil účastník desítky pan Juliš, za což mu patří dík.
Závod tedy opět nabídl spoustu dramatických momentů, ale i uvolněnou atmosféru sobotního dopoledne. Za své výkony byly první tři v kategoriích odměněni cenami, za něž děkujeme našim sponzorům (Město Heřmanův Městec, Kongres Hotel Jezerka, Sostaf s.r.o. , Sport Lžičař, Vinotéka na cestě , Rafun Beer). Také pršet začalo až pozdě odpoledne, kdy už trať byla uklizena a závodníci v teple svých domovů, takže podporu jsme měli i na vyšších místech. Díky všem za účast a předvedené výkony a také velké díky těm, co pomohli s organizací. Těšíme se na podzim 2015!