Běchovice - co je více?!
běžecký klub heřmanův městec [27.9.2015 - Vítek] Běchovice 2015 Běžecký klub letos významně posílil svou účast na mistrovství republiky v silničním běhu na 10km konaného tradičně v Běchovicích. Mně s Jeníkem zlákala letos poprvé tradice nejstaršího nepřetržitě pořádaného závodu na světě a také možnost zaběhnout si konečně desítku na silnici a ustanovit tak nějaký ten osobáček. Pro Lukáše s Patrikem to byl již několikátý start v řadě a mohli jsme tedy využít jejich zkušeností, jak v přípravě před startem, tak v závodní taktice vzhledem k profilu trati.
Jeník, jako samozvaný sportovní předseda a nejlepší běžec klubu si dal po sobotním Podběhu ještě ve středu Monako a teď tedy třetí desítku a to vše jako přípravu na Frankfurt Marathon za pár týdnů. V sebězích unikal ve výstupech ztrácel a většinu závodu si odtáhl sám proti větru. Výsledný čas 37:27 mu prý na maratonu bude stačit zopakovat čtyřikrát a pak ještě přidat dva kiláky.
Po vylíčení očekávaných seběhů a výběhů jsem korigoval svůj ambiciózní cíl "pod 40" na jiný ambiciózní cíl "pod 41" tedy pod osobák z Monaka. Po startu jsem se ovšem nechal unést tempem v úvodním mírném klesání a chytil jsem se svého bývalého lektora plavání, který díky svým širokým zádům a dvoumetrové výšce skýtá ideální protivětrný kryt. V tomto háku jsem běžel až na osmý kilometr v tempu pod 4 min/km. V závěrečném stoupání "Hrdlořezákem" jsem sice trochu odpadl, ale už jsem si byl schopen ohlídat svůj vysněný čas pod 40 minut a doběhl jsem v euforii.
Lukáš se od začátku vyjadřoval dosti skepticky k funkci a taktice oficiálních vodičů, kteří rozbíhají závod zostra a stejným tempem na čas 45 i 50 a tak si raději volil své vlastní tempo. To ho nakonec přivedlo do cíle v čase 42:15 což je meziroční zlepšení asi o dvě a půl minuty. Podle toho jak v cíli vypadal svěže bych řekl, že nenechal na silnici vše.
Patrik, který čas mezi Podběhem a Běchovicemi využil k domácí ne příliš úspěšné léčbě nachlazení, si tentokrát čas nezlepšil, ale vešel se ještě bohatě pod 50 minut a doufejme, že tím vyhnal poslední zbytky choroby z těla.
Nejlepší čas z městečáků ovšem toho dne dosáhl člen AC Čáslav Josef Wolf, který s časem 36:48 musel později čelit nevybíravým pokusům nalákat ho k přestupu do BKHM.
Vzhledem k tomu, že tento závod se neběží na okruhu, museli jsme se k autům u startu dostat částečně MHD a částečně jsme měli možnost si ještě čtvrtinu trasy proběhnout v opačném směru. Takže běžecké výsledky jsem ozřejmil a na závěr ještě nutno připomenout naše výsledky na poli propagace klubu a závodu. Po mém doběhu si mne a v cíli čekajícího Jeníka všimla reportérka přímého přenosu ČT 4 Žaneta Peřinová, kterou očividně zaujaly naše dresy z Jeníkovy designérské dílny. Sice dokázala zaměnit mé jméno se jménem oštěpařského reprezentanta, ale i tak nám umožnila podělit se s diváky o naše nadšení ze závodu a nestihla utnout ani reklamní vložku na Podzimní běh. Příští rok v městci očekáváme minimálně tisícovou účast.
Díval jsem se, že na běžeckých fórech byl tento ročník Běchovic značně kritizován pro špatný časový harmonogram, nezvládnuté zacházení se zavazadly, nedostatek toalet, nečitelná startovní čísla atd. To vše je sice pravda, ale nám nakonec k radosti stačilo, že jsme si tuto stodevatenáct let starou desítku mohli prostě zaběhnout.