Tajný závod - recenze knihy
14.1.2015 - Vítek - Když už si povídáme o dopingu, Ježíšek mi pod stromeček nadělil tuto knihu, která není sice o běhání, ale o podstatě sportu a snaze vítězit je v ní opravdu hodně.
Tyler Hamilton byl výjimečný cyklista, známý mimo jiné schopností jít přes své limity a přes bolest za maximálním výkonem. V knize, která je pojatá jako velké doznání, popisuje svůj vstup mezi světovou cyklistickou špičku, který byl zasloužen jeho schopnostmi a dřinou, ale definitivně stvrzen až přistoupením na vysokou hru založenou na vyladěném systému dopování od testosteronu, přes EPO až po krevní transfuze.
Celý příběh se točí nejen kolem kariéry Hamiltona, ale především kolem cyklistické legendy Lance Armstronga*, který byl nejen králem Le Tour, ale také králem všech dopujících cyklistů (v té době tedy téměř všech vrcholových cyklistů). Všechny tyto podvodníky je snadné jednoduše odsoudit, ale kniha vám ukáže, že i přes naspeedovanou krev, která jim kolovala v žilách, byli aktéři těch velkých sportovních dramat především neuvěřitelní dříči, a pro velký sportovní úspěch museli obětovat úplně všechno. Nic z toho je neomlouvá, ale když známe fakta, můžeme se na celou tu cyklistickou éru dívat z jiného úhlu pohledu a zamyslet se nad tím, kam kráčí profesionální sport.
Před čtením vás musím tak trochu varovat. Pokud máte nějaké velké sportovní vzory v jakémkoliv odvětví, tahle kniha by vám mohla vzít dost iluzí. Je zkrátka třeba si uvědomit, že schopnosti lidí mají své limity a bohužel morální limity padají jako první, a tím se otevírá cesta k posunu limitů fyzických. Buďme rádi za náš amatérský sport, kde nás potěší jakékoli umístění, jen když bylo dosaženo poctivě a netrapme se tím, co si mohli zobnout ti ambicióznější vpředu.

O vyvrcholení Armstrongova skandálu: Armstrong se přiznal k největšímu dopingovému podvodu
Jak to nyní vypadá ve sportu včetně běhu zde:,,99% Ruských atletů dopuje" Tvrdí německý dokument*Tyler Hamilton byl dlouhodbým týmovým pomocníkem L. Armstronga, jak v tréninku, tak v dopingu. Poté, co byl sám z dopingu usvědčen a vyslýchán FBI, vše přiznal a následně vydal tuto knihu ještě před Armstrongovým doznáním. Dosud se jedná o jedno z mála úplných a upřímných doznání dopingového hříšníka, včetně popisu celého systému a jmen zainteresovaných lidí.