Pivní míle v Bažantnici
běžecký klub heřmanův městec Heřmanův Městec se v sobotu 23. září stal jedním ze světových měst, které hostí věhlasný závod Pivní míle (Beer mile). Jde o běh na jednu míli (1609 metrů) přičemž během závodu musí závodníci vypít 4 malá piva (na začátku a pak vždy po 400 m). Přestože na první pohled formát závodu vypadá jako pouhá legrace, jde o velice náročnou disciplínu, které se věnují po světě tisíce běžců a která vyžaduje specifický trénink. Tušili jsme, že mezi Městečáky dříme nejeden opomíjený talent, a tak jsme se rozhodli zaběhnout pivní míli v Městci a umožnit to i široké veřejnosti. Závod se měl konat v rámci Bažantnice festu, což by zajistilo pivo, účastníky a diváky. Bohužel v den akce, se výrazně zhoršilo počasí a hudební festival musel být odvolán. Organizátor nám však vyšel vstříc a umožnil alespoň průběh našeho závodu s jejich zázemí a pivem. Vytrvalý déšť odradil většinu potenciálních závodníků a tak se v promočené Bažantnici sešlo pouhých osm statečných (z toho dvě velestatečné ženy).
K dispozici jsme měli výčepní zařízení, guláš a veřejné záchodky. To stačilo, aby mohl závod regulérně proběhnout, závodníci se dostatečně připravit a po závodě zregenerovat (a napít, pokud mají ještě chuť).
Za neutuchajícího deště byl závod odstartován a pivní atleti se pustili do prvního piva. Správně má být nápoj v lahvi či plechovce, my jsme použili kelímky. To sice usnadňuje vyprchání bublinek, na druhou stranu v nápoji přibyla dešťová voda. Někteří závodníci podcenili přípravu a již před závodem si jedno, dvě pivka dali. To jim ztížilo jak picí část, tak orientaci na trati. Desetimetrovou pivní zónu opouštěl jako první Jan Plavec, který již vedení nepustil. Ale i ostatní závodníci a závodnice první várku spolykali svižně a vyrazili do běžecké části.
Další úskalí deštivého dne spočívalo v podmáčení trati, jejíž část vedla po travnatém povrchu fotbalového hřiště. Zvláště zrádná byla první zatáčka, kde již se vytvořilo bahno a podmáčená tráva dost klouzala. Je však třeba říci, že všichni se s tratí vyrovnali dobře a nedošlo k žádnému zranění, vylití piva či jiným sportovním tragédiím.
Druhé pití piva již probíhalo v méně svižném duchu a začaly hrát roli zkušenosti a strategie. Zatímco někteří použili taktiku dvou loků a vybublání a setřepání tekutin v průběhu kola, další závodníci se drželi svého tréninkového tempa - tedy 5-6 labužnických loků za družného hovoru s kamarády. Při dalším běžeckém okruhu se již dokonce ženy dostaly před některé muže a potvrdily tak, že v této disciplíně nerozhoduje hrubá síla, ale zejména technika a tvrdý trénink.
Poslední kolo bylo pro všechny pravou zkouškou vůle, kdy nejen že se snažili ze sebe dostat všechno, ale zároveň v sobě vše udržet. To se žel ne všem podařilo a tak Dallas musel na trestné kolo, čímž se odsunul na nepopulární poslední místo.
Vítěz finišoval v čase 6:20, následovaný Martinem Stránským a Pavlem Lopourem (který se na start dostavil po doběhnutí 40-ti kilometrové trati hlineckého SAAR CHALLENGE). Obsazení stupňů vítězů v ženách bylo předem jasné, přičemž vítězství si vyběhala a vypila Lenka Lopourová před Mirkou Starou (obě klub Blondýny). Obě se při svém debutu ukázaly jako velký příslib pro běžeckou i pivní scénu v Městci.
Závěrem chceme poděkovat všem zúčastněným, že se prvního závodu zúčastnili i přes nepříznivé podmínky a také organizátorům Bažantnice festu, za materiální podporu soutěže. Věříme, že další městecká pivní míle bude již za lepšího počasí a o vítězství se v ní porvou další pijící běžci a běžkyně.

Výsledky zde...

Foto zde...