Reportáž z prvního ročníku
První ročník Podzimního běhu je za námi. Zmokli jsme jen trochu, všichni ve zdraví doběhli a tak můžeme říct, že se jednalo o úspěšný vstup Heřmanova Městce do běžeckého světa. Závodu se zúčastnilo 85 běžců, což překonalo očekávání organizátorů, jak bylo vidět z počtu připravených spínacích špendlíků. Věk závodníků se pohyboval od 7 do 75 let a uvítali jsme závodníky z celého světa od Chotěnic po Edmonton. Závod tedy sliboval napínavý souboj ve všech kategoriích.

Muži 10km
Nejnabitější byla kategorie mužů kde se utkalo 55 závodníků (z toho 15 nad 49 let)
Nakonec zvítězil s jasnou převahou Jiří Miřejovský z TJ Jiskra Ústí nad Orlicí ve skvělém čase 35:35. Jsme zvědaví, jakou výzvou pro další ročníky bude takto stanovený rekord trati. V odstupu téměř tří minut dobíhal na druhém místě Jiří Bidmon z Žakis Team a na třetí místo se probojoval Michal Honzíček z Chrudimi. V odstupech desítek sekund pak dobíhali Jan Plavec a Bořivoj Čejka, kteří si své umístění drželi v podstatě celý závod. Na dalších pozicích bylo díky takticky náročné trati vidět velké boje a střídání pozic během celého závodu podle toho, jak kdo technicky zvládal dlouhé seběhy nebo vyšetřil síly na druhé stoupání na vrchol Paláce. Na šesté místo se probojoval Radovan Kovařík z Humbuk Teamu, který ještě do druhého kola vbíhal na deváté pozici a v druhém kole si tak poradil s Pavlem Kašpárkem, Vítězslavem Plavcem i Michalem Vavákem, vítězem kategorie nad 49 let. Vítězslav Plavec se i nadále propadal a nakonec prohrál o prsa se zkušeným borcem KRBu Pavlem Novákem. Díky tomuto divokému finiši alespoň oba uhájili svou pozici před blížícím se Jordanovem z Cyklokraus Přelouč, který uzavíral elitní desítku.
V následující minutě a půl doběhlo jedenáct borců svádějících boj doslova o každou sekundu. Nakonec v této skupině nejlépe rozložil síly Lukáš Horák z ŽKS Florbal Třemošnice, následován dalším borcem nad 49 let Petrem Shafferem. Výhodu domácí trati proměnil v dvanácté místo a skvělý čas 44 minut Tomáš Hladina z Chotěnic, marně pronásledovaný triem Krejsa, Schwarz (třetí nad 49 let), Novák.
Smutným hrdinou závodu pak byl Petr Plavec, který se ještě na konci druhého kola držel okolo desátého místa a měl rozběhnutý 40 minutový závod. Zjevně ale podcenil zákeřnost Paláce a končil osmnáctý daleko za 45 minutami. Tato hranice neutekla ještě čtveřici závodníků - Novák, Bělohlávek, Šanda, Jirout. Těsně za ní pak zůstali Vlasák, Ryzner a Zeman všichni z kategorie nad 49 let. Skvělý výkon také předvedl heřmanoměstecký Lukáš Kubišta, jenž finišoval za Patrikem Macejem a Janem Czaganem ve pěkném čase 45:47 na 21. místě. Další z "domácích" závodníků dobíhali Petr Jelínek z Kostelce, který tak porazil i Mika Downeyho z Kanaday a až za ním dobíhal v solidním tempu Honza Řehák z klubu Sráči. Zkušený heřmanoměstecký běžec Michal Bareš sice těsně nedosáhl na padesátiminutovou metu, ale zato dodal uklidňující pocit, že na trati je přítomen lékař. V čase 55:48 pak dobíhal nejstarší účastník běhu Stanislav Doležal z BK Pardubice, který tedy nakonec předběhl dalšího městeckého závodníka Petra Svobodu.

Ženy 10km
Také ženská kategorie měla jasnou vítězku. Jitka Kalná z Atletiky Chrudim ustavila rekord tratě na 47:05 a dobíhala tak více než tři minuty před druhou Ivou Kroužilovou z Poděbrad. Bronzovou medaili vybojovala pro Konopáč Lenka Plavcová. Za ní dobíhala Kristýna Vojtíšková z Lán, která jistě také zná tuto trať jako své boty. Těší nás, že i další závodnice byly z okolí Heřmanova Městce. Na hranici jedné hodiny dobíhala Marcela Nováková z Načešic a další v pořadí finišovala Aneta Bulíčková z Konopáče. Ta byla celou dobu následována Evou Baťkovou z Úhřetic. Silné pole ženské kategorie uzavíralo trio Chourová, Kinderová, Dvořáková. Zvláštní uznání náleží Janě Plavcové, jež zvítězila v kategorii nad 49 let v čase 1:14:49.

5km
Pětikilometrová trať nabídla zejména souboj nejmladších závodníků. Hned za vítězným Jiřím Zajícem z CD*KH zazářila juniorka Eliška Remanová z SK Chotěboř v krásném čase 22:27. V juniorech zvítězil Juliš Adam a na druhém místě doběhl nejmladší závodník běhu Jaromír Jelínek v pěkném čase 34:51. Kategorii žen do 49 let po napínavém souboji ovládla městečačka Jiřina Kvisová, následována Annou Slezákovou a Petrou Drkulovou, přičemž všechny doběhly v rozmezí jedné minuty. V kategorii nad 49 let zvítězila Jana Remanová a pro druhé místo si doběhla Věra Matějková z HO Škrovád. V mužích pak na stupně vítězů dosáhli Benjamín Juliš z Vinotéky HM a Martin Pitra ze SKOB Chrast.
Závod tedy nabídl velice kvalitní sportovní zážitky nejen účastníkům, ale i přítomným divákům. Velice rád bych poděkoval všem, kteří přišli závodit a pogratuloval jim ke skvělým výkonům. Dále musím poděkovat všem, kteří pomáhali závod uskutečnit. Věříme, že za rok se v Heřmanově Městci opět sejdeme a že se nám i díky vydařenému prvnímu ročníku podaří nalákat další běžce, aby si vyzkoušeli naši trať.
Kompletní výsledky zde...