Výklusy a pokusy
běžecký klub heřmanův městec [31.1.2016] Jakožto pravidelný účastník úterních výklusů s naším klubem podávám zprávu, jak asi tyto běhy probíhaly v minulém roce. Úvodem musím říct, že jsem nakonec velice rád, že jsme tuto formu tréninku dali dohromady, protože bez ní bych snad některé týdny ani nevyběhl. Tím, že je jasné, že se v úterý v 18.00 vybíhá, si vždycky udělám čas a donutím se natáhnout kecky a jít. Myslím, že celkově jsem chyběl asi dvakrát a to z vážných důvodů. Další potěšující skutečností bylo, že asi jen dvakrát jsem běžel sám a to také z vážných důvodů (počasí, že by rekreačního běžce nevyhnal). Celkem jsme tak za půl roku naběhali okolo 400km, což není zanedbatelné ani pro nás, co se hlásíme na maratony a jiné blbiny.

Nakonec se skladba účastníků ustálila víceméně na 5 lidech (Ondra, Lukáš, Pavel, Aleš a Já), ale věřím, že až zase budeme běhat za světla, okruh zájemců se rozšíří. Ti, co neměli šanci si s námi zaběhat, mohou zhlédnout mapy a data z našich výklusů na stránkách klubu a Podzimního běhu. Jak je vidět, tak většinou tempo nebylo nijak závratné, což odpovídá běhu s čelovkami za družného hovoru. Uběhnutá vzdálenost se pohybovala mezi 7 a 13km, které nám trvaly 50 až 70 minut běhu. Sice už jde řeč o tom, že zařadíme nějaké prvky strukturovaného tréninku, ale ve tmě a zimě to zatím nemá moc smysl a tak jde pořád jen o výklusy. Naštěstí jaro se blíží.

S ohledem na fakt, že nynější sestava zahrnuje běžce s podobnými fyzickými parametry, tak nemusíme řešit rozdílné cíle či tempa. Nicméně Lenka už mi vyhrožuje, že založí dámské běhy ve čtvrtek, abychom náhodou neuhnali nějakou omylem příchozí běžkyni a vyzkoušeli to čekání, zda se nám náš miláček vrátí z temné noci. Tak uvidíme, kdo toho víc nakecá. ehm tedy naběhá.

K výběru tras lze říci asi tolik, že pokud chce člověk udělat okruh z náměstí v délce do 10km, který nevede po silnici, pak nemá moc na vybranou a s velkou pravděpodobností poběží přes Kostelec, kam se dostane buď přes park, nebo přes Palác (a zpátky opačně). Výhodou je, že je zde pěkná členitá krajina (oceníte zejména za tmy), nevýhodou je, že je to do kopce. Párkrát jsme zkusili běžet i po silnicích např. přes Klešice či Vyžice, ale asfalt trochu tlačí a auta ve tmě nemusí vidět ani čelovky. Také Pavel nás občas stáhl na svou romantickou notu a snažil se najít neokoukané trasy, ale také je pravda, že jsem se pak občas ocitli v nějaké neznámé rokli či potoce a přišli pozdě k večeři.

Závěrem je taky třeba podotknout, že i v této době potkáváme spoustu jiných běžců, takže si myslím, že konkurence na Podzimním běhu bude opět silná. V každém případě, kdyby někdo pořádal nějaké běžecké skupiny či aktivity , dejte vědět, nebo se přidejte k nám. Naše úterky budou určitě pokračovat, i kdyby to v úterý nebylo. A nepochybně budou i nějaké delší výklusy o víkendech dle nálady běžců a jejich rodin. Takže příští úterý před parkem!