Filmy o běhu běžící i proběhlé

29.11.2014 – Jeník – Je po sezóně, večery se dlouží a ven do zimy se nikomu běhat nechce. Čas na nějaký pěkný film, jenž by nás motivoval na další sezónu. Zde jsou mé recenze na filmy, které se nějak dotýkají běhu, ale rozhodně to není jen podívaná pro běžecké nadšence. Filmy poučné, dramatické, či romantická komedie – zatímco film běží, pochmurný zimní večer lépe uteče. Dík Áně za výběr filmů.

Chariots of fire – Ohnivé vozy

Film popisuje cestu dvou britských běžců k úspěchu na 8. Olympijských hrách v Paříži. Jeden je hluboce věřící křesťan a věří, že během potěší boha, druhý je tažen touhou zlepšit lidské výkony a metody tréninku, přestože to tehdejší kultura neuznávala. Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjel vztah společnosti ke sportu. Například už jen systematický trénink byl považován za porušení amatérského a tedy ryze sportovního ducha. A že si někdo najal trenéra, to už se řešilo před kárnou komisí University. Také nábožný sportovec to neměl lehké, neboť pro něj bylo nemyslitelné soutěžit v den božího odpočinku – neděli, zatímco rozpisy ateistických soutěží s tímto nepočítaly. Film je sice spíše pro fanoušky sportovní historie, ale natočen je poměrně poutavě a i méně zainteresovaný divák se až tak nenudí a hlavním hrdinům fandí proti nabušeným Američanům. V Anglosaském světě se jedná o kultovní film, jehož ústřední melodii napodobují či parodují mnohé další filmy, když ve zpomaleném záběru někdo vstupuje do historie.

Run, Fatboy, Run – Maraton lásky

Současný britský film, jehož ústředním motivem je běh, ale je zde spíše použit jako katalyzátor milostných vztahů, aneb zaběhni maraton a já ti řeknu, kdo jsi a jestli tě miluju. Zápletka je známé klišé o outsiderovi, který všem dokáže, že na to má, získá srdce bývalé ženy a obdiv syna a nandá to nabušenému Američanovi (kdo jiný by mohl být padouchem v britském filmu). Film je natočen velmi odlehčenou formou, takže každý člen běžecké rodiny si přijde na své, a samozřejmě i běh a maraton jsou zde ukázány dost s nadsázkou. Nicméně spád to má a člověk se zasměje ať už milostným zápletkám, sportovním gagům anebo čistě záchodovým fórům. Britský filmový styl je příjemnou alternativou k načančaným hollywoodským slaďákům, kde nikdo nemá BMI index nad 17. Na druhou stranu zejména u tohoto filmu realističtější pojetí způsobuje problém identifikovat se s hlavním hrdinou. Člověk se musí ptát, proč by měl fandit zrovna tomuhle nevzhlednému, neinteligentnímu individuu se slovníkem dlaždiče, jehož hlavní projev rodičovské péče je prdění. Proč by si divák přál, aby se hrdina vrátil ke své ženě, jejíž nejlepší moment života zjevně byl, když ji opustil? No, ale pokud dokončí ten maraton, tak mu snad odpustíte vy i ona.

Marathon Man – Maratónec

Americký thriler z roku 1976 s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli, jenž nemá s během mnoho společného. Skrzevá běh je zde pouze ukázáno, že hlavní hrdina je cílevědomý a sveřepý. Děj má počátek v období McCarthismu v USA, kdy se otec hlavního hrdiny zastřelí po výsleších vládními agenty. Od té doby Hoffmanova postava trpí mírnou paranoiou vůči všemu vládnímu a věnuje se pouze běhu. Oboje se mu poté hodí, když se ukáže, že téměř všichni jeho přátelé, příbuzní a nepřátelé jsou agenti a občas ho honí po nočním městě. Důvodem jsou kšefty bývalých nacistů a vládních agentur. Svou vrozenou sveřepostí a slušnou kondičkou hlavní hrdina nakonec vše ustojí a možná i překoná své trauma ze smrti otce.

Endurance

Opravdu běžecký film, popisující cestu běžecké legendy Haileho Gebreselassieho z hliněné chatrče v Etipoii k Olympijskému zlatu v Altlantě. Film je hezky pojatý jako hraný dokument. Herci představující Haileho a jeho okolí jsou velmi autentičtí až neherečtí. Nejsou zde žádné velkolepé scény, jen běžný život na Etiopské vsi. Zažijeme Haileho cesty do školy (15km běhu tam a odpoledne zpět), práci na poli, ale i smrt jeho matky, diskuse s jeho otcem a pozoruhodné seznámení s jeho ženou. Divák také nazná, že se nejedná o nějaký zázrak, kdy by neznámý mladík vyběhl přímo z křoví ve stepi na Olympijský ovál. Ve skutečnosti po jeho dětských letech, kde získal onen tvrdý základ, nastoupil do atletického oddílu a podstoupil pravděpodobně mnohem tvrdší trénink a soutěže, než většina atletů jeho doby. Po olympijských úspěších Bikily byla Etipoie již navždy běžeckou zemí a projít kvalifikací a místními mistrovstvími muselo být extrémě složité. Haile sice možná na tom materiálně nebyl nejlépe, ale také nic velkého nepožadoval a soustředil se jen na běh. Z filmu vychází velice sympaticky, jako skromný a pracovitý muž, který přinesl slávu nejen sobě, ale také své těžce zkoušené vlasti.

Fair Play

Velice zajímavý film popisující prostředí vrcholového sportu v socialistickém Československu. Stát rozjel program na podporu co nejlepších výsledků i za cenu používání nedovolených látek a ohrožování zdraví sportovců. Mladá hrdinka filmu tak musí řešit dilema, jestli na tuto hru přistoupit a zajistit si účast na olympiádě v USA, což by byla příležitost pro útěk z nenáviděného systému.
Vše komplikuje fakt, že její matka je v hledáčku STB a její otec již emigroval. Bohužel tato druhá dějová linka, si myslím, je v nepříliš dlouhém filmu zbytečná a místo sportovního filmu tak často sledujeme spíš jednu z mnoha variací na téma, jak funguje totalita. Místo k zamyšlení nad tím, co vede ke sportovnímu úspěchu a jaká je jeho cena, se spíše diskutuje, zda spolupracovat s režimem či ne, což bohužel už je v českém filmu mnohem méně originální téma.
Nicméně film dobře zachycuje dobovou atmosféru a s nevelkou výpravou je na české poměry velice kvalitně natočen. Pokud by se akcentovala sportovní linka a potlačila ona politická část, mohlo jít o mnohem nadčasovější snímek, vyčnívající z polistopadové filmografie. Vždyť téma dopingu (včetně toho systematického) je stále velice aktuální (viz např. zde…) , a vypadá to, že hodně současných atletů musí řešit, zda kvůli úspěchu překročí meze fair play.