Mrdice mají nového vládce a vládkyni

I letos proběhl seriál sportovních závodů O VLÁDCE MRDIC pořádaný Běžeckým klubem Heřmanův Městec. Celkem se v jednotlivých závodech zúčastnilo přes dvě stě závodníků, kteří sbírali za umístění body, přičemž v součtu nejlepší muž a žena vyzískali prestižní titul Vládce Mrdic, kterým se budou moci honosit následujících dvanáct měsíců. Seriál zahrnuje deset závodů a startuje tradičně v březnu Jarním během v zámeckém parku.

Zde si první body a pozice zajistili běžci jako např. Martin Písař či Mojmír Svoboda a běžkyně Kateřina Kubiasová. Nicméně už další závod prověřil skutečné kvality a všestranost závodníků – ultratrail Smrt krásných běžců v Paláci zahrnuje přes šedesát kilometrů terénem i letos pěkně rozbahněným. Také je náležitě obodován a tak se také adekvátně měnilo pořadí v seriálu. Nicméně v dubnu přišla na řadu cyklistická etapa – Železná klika (horská kola přes Míčov). Zde logicky opět bodovaly jiné typy závodníků a do té doby vedoucí Kateřina Kubiasová ztratila vůči cyklistické specialistce Petře Kučerové. Stejně tak v mužích si své pozice proti běžcům zajišťoval Michal Kokeš.

Ale bude to stačit?

Následovala totiž královská etapa – 50 mil železnohorských. Jakkoli se trať osmdesátikilometrového ultraběhu mohla absolvovat i na kole, za cyklistiku se bral jen poloviční počet bodů. Ke všemu další událostí byl Pančavův běh na 30 Km. Zde tedy již nabírali body vytrvalostní běžci jako Jaromír Jelínek ml. či Lukáš Pavlík, kteří zjevně velmi stáli o to, aby převzali žezlo vládce od dlouhodobého hegemona seriálu Pavla Lopoura.

Nicméně seriál byl pouze v polovině, zbývalo ještě pět různorodých disciplín a tedy vývoj byl nepředvídatelný. Následovala opět cyklistická část – Městecká střela – časovka do kopce na 15 km. Zde vzkřísil skvělým výkonem naděje na další titul právě Pavel Lopour bojující celou sezónu se zraněním.

V dalším díle se závodníci utkali ve velice záludné disciplíně – v Pivní míli. Nutno říct, že zde překvapivě zabodovali mladí závodníci – Jaromír a Michaela Jelínkovi a potvrdili, že mají velmi vysoké ambice v celkovém pořadí.

V září pokračoval seriál terénním Duatlonem BiDeath v Paláci a klasickým během na deset kilometrů – tj. Podzimním během. Nyní se již vyprofilovali adepti na celkové vítězství, když rozhodnout se mělo v závěrečném dílu seriálu – závodu na 1500 m v Bažantnici.

Mezi muži dělilo Lukáše Pavlíka na prvním místě a Jaromíra Jelínka ml. na druhém jen několik bodů, což znamenalo několik vteřin. V ženách byla situace obdobná mezi Kateřinou Kubiasovou a Petrou Kučerovou, jakkoli zde běžecké kvality nesporně nahrávaly prvně jmenované.

Měsíce závodění na stovkách kilometrů o stovky bodů, v rozlišných terénech a disciplínách tak měli být rozhodnuty v několika minutách úterního podvečera v závodu zvaném Smaltovaný bažant.

Napětí na startu se dalo krájet.

Padl výstřel a Jaromír Jelínek ml. se vydal pro potřebné vteřiny, jež musel naběhnout na nevyzpytatelného soka. Ovšem Lukáš Pavlík nehodlal dát titul zadarmo a rval se o každý metr. Nicméně Jaromír prodal roky tréninku pod dohledem svého neméně vytrvalého otce. V druhé půlce závodu již měl náskok zajišťující celkové vítězství a vběhl do dějin jako nejmladší Vládce Mrdic historie. V ženách Kateřina Kubiasová nezaváhala a slavila jak vítězství v závodě, tak v poháru.

Celkové pořadí v seriálu tedy nakonec bylo: 

Ženy:

  1. Kateřina Kubiasová 686,59 b.
  2. Petra Kučerová 669,53 b.¨
  3. Michaela Jelínková 496,50 b.

Muži:

  1. Jaromír Jelínek ml. 701,88 b.
  2. Lukáš Pavlík 694,92b.
  3. Pavel Lopour 639,78b.             

Gratulujeme všem účastníkům ke skvělým výkonům a těšíme se na další ročník, jehož předběžná termínovka je již vypsána na našem webu www.podbeh.cz . Zde také naleznete propozice závodů a výsledky předešlých ročníků. Stejně tak lze sledovat dění v klubu přes Facebook.