50 mil železnohorských 15.5.2021

V sobotu 15. května bylo možno opět absolvovat 50 mil železnohorských – neboli osmdesátikilometrovou trať přes celé Železné hory se startem a cílem v Heřmanově Městci (součást seriálu O Vládce Mrdic). Největší borci celou trasu s převýšením více než 1500 metrů absolvovali po svých neboli během. Bylo ale také možné projet trať na kole či pouze sbírat jednotlivé kontroly, které se nacházeli na hradech, tvrzích, rozhlednách a jiných významných bodech. Naštěstí charakter akce zcela vyhovuje epidemiologickým opatřením, když necelá stovka různě startujících účastníků je rozprostřena na osmdesáti kilometrech lesů a strání Železných hor.

Jakkoli je trať náročná svou členitostí, převýšením a délkou, letos toto vše bylo ještě okořeněno deštivým počasím před a během závodu. Cesty se změnily v bažiny, jezera a potoky a jindy i tak obtížně schůdné/sjízdné úseky připravily pro účastníky opravdový test odolnosti a vytrvalosti. Nicméně to k takové akci patří a všichni se s náročnými podmínkami poprali statečně a překonávání přírodních překážek a svých možností si náležitě užili.

Co se týče běžců, tak trať proběhl nejrychleji místní šampion Běžeckého klubu Pavel Lopour, když rozbahněnou trať zdolal za 8 hodin a 55 minut. Za ním pak s jistým odstupem dokončili Martin Štěpánek z Dražkovic a Martin Kuba z Pardubic. V ženách proběhla trať nejrychleji Gabriela Pohanková z Valů v čase 10:09 a následovaly ji místní rodačka Alice Martinková a bronzová Lenka Černohlávková.

V cyklistické části pak dominoval Josef Vondráček z Míčova s časem 5h 15 min. Za ním dorazili Michal Kokeš z Mikulovic a Jan Plavec z našeho běžeckého klubu.

V běžeckých štafetách potvrdil svou neporazitelnost Klub sráčů ve složení Tadeáš Kvis, Luboš Řehák, Vít Řehák a Štěpán Pošík, kteří zdolali trať v čase 9:11. Porazili tak štafetu Rychlošneci (Josef Krátký, Štefan Kocian, Daniel Schirlo, Aleš Jindra) a tým Tonino Honino, neboli dvojici Honza Řehák, Tony Šott. Děkujeme všem za účast a velká poklona všem, kdo se vydali na trať a v nelehkých podmínkách se s ní poprali.